Wszyscy znają te wąsy. Ich wielki właściciel zmarł 35 lat temu
Był jednym z największych, najbarwniejszych i najważniejszych artystów swojego pokolenia. Jego słynne słowa "Surrealizm to ja" podkreślały zarówno jego wyjątkowość artystyczną, jak i indywidualistyczną osobowość. Dokładnie 35 lat temu zmarł Salvador Dali.
Ten obraz wisi na ścianach w wielu domach na całym świecie. Oczywiście nie oryginał - ten znajduje się w muzeum w Nowym Jorku - ale jako reprodukcja cieszy się wielką popularnością. “Trwałość pamięci” to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych obrazów, jakie pozostawił w swej spuściźnie Salvador Dali, symbol surrealizmu i popkultury. Podobnie zresztą jak obraz zatytułowany “Płonąca żyrafa”. Macie je w swoich domach?
"W wieku sześciu lat chciałem zostać kucharką. Gdy miałem siedem – Napoleonem. Odtąd moja ambicja nie przestawała rosnąć, podobnie jak moja mania wielkości" – tymi słowami rozpoczyna się wydana w 1942 r. autobiografia malarza, zatytułowana "Moje sekretne życie – Salvador Dali".
"Jeden obraz więcej wart niż wszystkie Picassa"
Salvador Dali, urodzony w 1904 roku w katalońskim Figueres, był jednym z najbarwniejszych i najważniejszych artystów swojego pokolenia i całego XX wieku. Już w dzieciństwie przejawiał talent artystyczny, a pierwsze lekcje rysunku rozpoczął w wieku 10 lat. Jego fascynacja impresjonizmem ewoluowała w kierunku surrealizmu, szczególnie pod wpływem spotkania z Pablo Picassem i Joanem Miro.
Co do tego pierwszego, choć pochodzący z Malagi artysta zrobił na swoim młodszym koledze po fachu duże wrażenie, to po latach Dali powie, że jeden jego obraz jest wart więcej, niż wszystkie dzieła Picassa razem wzięte. Wcześniej jednak wpływ Picassa na młodego Salvadora był znaczący. Dali był jednym z czołowych przedstawicieli surrealistów i do dziś artystą kultową, co zresztą widać w popkulturze.
Podróżował po Europie i USA, zdobywając sławę i projektując dla wielu znanych postaci, w tym Jacka Warnera i Heleny Rubinstein. W latach 40. wrócił do Europy i osiedlił się w hiszpańskim Port Lligat, gdzie rozwijał zainteresowania psychoanalizą i mistycyzmem. W późniejszych latach stworzył swoje muzeum w rodzinnym Figueres.
"Chupa Chups" i Hitchcock
Dali nie tylko malował, ale również zaprojektował logo "Chupa Chups" i współpracował z Alfredem Hitchcockiem oraz Waltem Disneyem. Jego ekscentryczna osobowość, zamiłowanie do wykwintnego jedzenia i oryginalne podejście do sztuki sprawiły, że stał się postacią legendarną.
Artysta zmarł w 1989 roku, pozostawiając po sobie ponad półtora tysiąca obrazów. Jego dziedzictwo obejmuje nie tyko malarstwo, ale także pisarstwo, rzeźbę i film. Salvador Dali, jednostka wielowymiarowa, pozostawił niezatarte piętno w historii sztuki. Sam o sobie pisał, że jest geniuszem, a jego życie to teatr. "Surrealizm to ja" – podkreślał. Salvador Dali zmarł 23 stycznia 1989 r., w wieku niespełna 85 lat.