Piękna polska Toskania, niecałe 70 kilometrów jazdy od Krakowa
Piękne krajobrazy, malownicze łąki i bujne lasy, wszystko to niezwykła uroda Polski, której często nie doceniamy. Dziś opiszemy miejsce dla miłośników włoskich pejzaży, które zaskakuje nawet najbardziej wybrednych podróżników swoją urodą, sprawiając, że porównania do słynnej włoskiej Toskanii stają jak najbardziej prawidłowe.
Miejsce, o którym mówimy to Ponidzie, region rozciągający się pomiędzy Krakowem a Sandomierzem w województwie świętokrzyskim, które z dumą nosi miano „polskiej Toskanii”.
Centralnym elementem tego urokliwego miejsca jest rzeka Nida, która swobodnie meandruje przez obszary zalesione, łąki i malownicze pagórki, dodając wzdłuż swojego nurtu niepowtarzalnego uroku tej pięknej krainie.
Znajdziecie w okolicy trzy parki krajobrazowe (Nadnidziański, Szaniecki i Kozubowski) oraz rezerwaty przyrody, które przyciągają entuzjastów natury swoją bogatą fauną i florą, charakterystyczną dla stepów.
Zobacz zdjęcia Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych:
Serce Ponidzia to miejscowość Stradów, w której dolina Nidy rozpościera się w pełnej pięknej okazałości.
Zachody słońca w „polskiej Toskanii”
Tamtejsze zachody słońca, malujące niebo intensywnymi barwami, są niezapomnianym widowiskiem, które pozostaje w pamięci odwiedzających na zawsze. Widok rzeki snującej się między polami i pagórkami eksponuje piękno natury, które można doświadczyć dalej na przestrzeni trzech parków krajobrazowych, o których napisaliśmy powyżej.
Ponidzie - "polska Toskania", jest nie tylko miejscem o zachwycających krajobrazach, ale również o bogatej historii i kulturze. Ślady kultury można odnaleźć w licznych zabytkach i tradycjach regionu.
Co zwiedzać w okolicy „polskiej Toskanii”?
- Grodzisko w Stradowie (najładniejszy widok - zobacz na mapie Google - można też obejrzeć więcej zdjęć użytkowników, pinezka Google)
- Pałac Wielopolskich w Pińczowie
- Zalew w Gackach
- Zalew w Pińczowie
- Garb pińczowski i punkt widokowy
- Ruiny zamku w Pinczowie
- Park miejski
- Lapidarium pińczowskie
- Góra św. Anny w Pińczowie (kaplica)
- Pałac Wielopolskich w Chrobrzu
- Ciuchcia Expres Ponidzie
- Spływ kajakiem po rzece Nidzie
- Loty paralotnią lub motolotnią nad Ponidziem
- Wiślica
- Pacanowo (stolica koziołka Matołka)
- Opatowiec
- Busko Zdrój (w tym tężnia)
- Busko zdrój 0 sosna na szczudłach
- Nadnidziański Park Krajobrazowy
- Szaniecki Park Krajobrazowy
- Kozubowski Park Krajobrazowy
- Spływ kajakami - dla pasjonatów
- Jaskinie - dla pasjonatów jest 106 zinwentaryzowanych jaskiń
Dla wszystkich, którzy poszukują oddechu od miejskiego zgiełku i pragną odkryć niezwykłe piękno Polski, Ponidzie staje się niezwykłą oazą spokoju i inspiracji.
Gdzie jest polska Toskania?
Polska Toskania znajduje się w województwie świętokrzyskim, jest to region, który znajduje się pomiędzy Krakowem a Sandomierzem. Polska Toskania (Ponidzie) leży nad środkową i dolną Nidą aż do Chęcin i na południu Nowy Korczyn. Ponidzie, znajduje się ok 60 km od Krakowa i zlokalizowane jest w Niecce Nidziańskiej.
Jak podaje Wikipedia „Niecka Nidziańska (miechowska) to makroregion wchodzący w skład Wyżyny Małopolskiej. Stanowi wyraźne obniżenie terenu będące synklinorium (ciąg fałdów składających się z synklin i oddzielających je wąskich antyklin, tworzących razem strukturę wklęsłą, których obwiednia, przynajmniej górna, jest wklęsła ku górze) między Wyżyną Krakowsko-Częstochowską a Wyżyną Kielecką, którym płynie rzeka Nida, Szreniawa i Nidzica”
Jak dojechać do Grodziska Stradów, „polskiej Toskanii”?
Z północy Polski najlepiej podążać w stronę Kielc, a stamtąd skierować się do Jędrzejowa, gdzie można zacząć cieszyć się urokami regionu, korzystając z lokalnych dróg, z Krakowa można natomiast udać się w kierunku Nowego Korczyna lub Buska.
Wskazówki dojazdu - mapa Google.
Najpiękniejszy widok w „polskiej Toskanii”
Grodzisko w Stradowie to historyczna perełka, pozostałość po wielkim grodzie średniowiecznym z VIII-X wieku, zajmująca kilkudziesięciu-hektarową powierzchnię, zamieszkaną przez kilka tysięcy osób.
Być może to tutaj mieściła się stolica państwa Wiślan. Znajdująca się na miejscu malownicza kręta dróżka jest ulubionym punktem fotograficznym pasjonatów krajobrazu, a samo grodzisko imponuje skalą i spokojem.
W ostatnich latach stało się popularnym miejscem, szczególnie o zachodzie słońca, przyciągając fotografów z całego kraju i zagranicy. Zalecamy odwiedziny w tygodniu, by uniknąć tłumu turystów.
Parking jest zlokalizowany obok, pieszo do grodziska jest niewielka odległość.
To jedno z wielu urokliwych miejsc na Ponidziu, które warto odwiedzić, o których będziemy jeszcze więcej pisać w następnych krótkich przewodnikach o Polsce.