Jak uniknąć nadmiernych wydatków podczas wakacji
Połowa marca, robi się poważnie: czas najwyższy zacząć planować wakacyjny urlop. Kluczowym słowem w tym zdaniu jest “planować”, bo bez odpowiedniego planu większość podróżnych wydaje w czasie urlopu zbyt dużo. Jak tego uniknąć?
Większość z nas ma problem z utrzymaniem swego wakacyjnego budżetu w ryzach. Kuszą restauracje, turystyczne atrakcje i trzeba gdzieś się zatrzymać na nocleg. To wszystko kosztuje i to sporo, a wakacyjny vibe sprawa, że wydaje się dużo i lekką ręką. Kac przychodzi później.
Wakacje mają być przyjemnością, ale nierozważne wydawanie pieniędzy podczas wyjazdu może mieć długotrwałe konsekwencje dla stanu twoich finansów. Przed zaplanowaniem i wyruszeniem w podróż musisz odrobić zadanie - sprawdź, na co możesz sobie pozwolić. Zaplanuj wydatki i unikaj pułapek.
Bądź odporny na presję otoczenia
Podróżowanie z przyjaciółmi lub rodziną to fajna sprawa, ale może kosztować więcej niż byś chciał. Możesz się bowiem poczuć zobligowany lub zmuszony do udziału w kosztownych zajęciach lub wizytach w restauracjach. Warto przed podróżą ustalić, ile i na co chcesz wydać i jasno to komunikować towarzystwu.
Trzymaniu się za kieszeń oczywiście nie sprzyjają też media społecznościowe - widzisz znajomych, jak sączą drogie drinki na Kajmanach i też tak chcesz... Nie daj się!
Omów priorytety z wyprzedzeniem
Przed rozpoczęciem podróży porozmawiaj z towarzyszami podróży (lub jeśli podróżujesz sam, poświęć trochę czasu na szczere rozmowy ze sobą) o tym, co chcesz przeżyć i zobaczyć podczas podróży. Jeśli więc chcesz zrobić coś ekstrawaganckiego, jak skoki spadochronowe, to ustal, że zrezygnujecie z jednej kolacji na rzecz tej aktywności.
Budżet nie powinien polegać na mówieniu „nie”, ale na mówieniu „tak” najważniejszym rzeczom. Jedynym sposobem, aby określić, co jest najważniejsze, jest otwarta rozmowa
Ustal budżet – i trzymaj się go
No właśnie - budżet. Często wydajemy za dużo, bo nie doszacowujemy tego, ile wydamy poza ceną lotu i hotelu. Na początek przemyśl więc każdy wydatek i znajdź opcję, która pomoże ci ograniczyć wydatki bez rezygnacji z radości z wakacji. To może oznaczać znalezienie hotelu oferującego darmowe śniadanie lub taki z kuchnią, abyś mógł przygotować niektóre posiłki samodzielnie.
Korzystanie z butelki wielokrotnego użytku to kolejna prosta rzecz, która pozwoli zaoszczędzić na kosztach butelek wody, które mogą być naprawdę drogie; znalezienie darmowego transportu też może znacznie zmniejszyć koszt zwiedzania.
Następnie możesz przejść do przyjemności. Zdecyduj, gdzie chcesz trochę zaszaleć, oszczędzając w innych obszarach. Zdecyduj, co chcesz robić - wycieczki, zabiegi spa czy jedzenie w restauracjach pięciogwiazdkowych - i przeznacz więcej pieniędzy na rzeczy, w których chcesz sobie pofolgować. W końcu jesteś na wakacjach, więc możesz się nimi cieszyć.
Utwórz harmonogram
Ponownie, wcześniejsze planowanie to klucz do uniknięcia pułapki nadmiernej konsumpcji podczas wakacji. Stwórz harmonogram, który pomoże ci trzymać się ustalonego budżetu i osiągnąć cele dotyczące aktywności wakacyjnych.
Istnieje możliwość, że znajdziesz kilka zabawnych, niedrogich atrakcji, takich jak muzea czy miejskie parki, jeśli masz ograniczony budżet, lub możesz włączyć niektóre z tych działań w swoje wakacje, aby mieć więcej pieniędzy na inne rzeczy o wyższej cenie.
Oczywiście, wolny czas i spontaniczność są również ważnymi elementami podróży, ale trzymanie się przynajmniej podstawowego harmonogramu pomoże ci kontrolować spontaniczne wydatki. Ustalenie budżetu z wyprzedzeniem ułatwia uniknięcie nadmiernych wydatków podczas pobytu poza domem.
Uważaj na ukryte opłaty
Na pierwszy rzut oka wygląda nieźle, ale gdy uważnie się wczytasz… No właśnie, trzeba uważać, za co płacimy i za co mamy jeszcze dopłacić. By nie okazało się, że pokój w hotelu musisz sam posprzątać - umyć podłogi czy okna.
To oczywiście żart, ale są takie opłaty, na które musimy uważać: za sprzątanie w Airbnb, opłata za przewóz bagażu na lotnisku lub opłaty portowe na statku wycieczkowym. Zbadajcie te wydatki z wyprzedzeniem, by potem nie było niespodzianek. Nieprzyjemnych.
Nie zapomnij o wymianie waluty
Wydamy za dużo, gdy nie wiemy, ile naprawdę kosztuje kursu wymiany walut lub opłat. Ceny zmieniają się codziennie, a w zależności od różnicy, możesz wydać więcej, niż planowałeś. Wymiana pieniędzy w lokalnym banku lub bankomacie jest zazwyczaj bardziej opłacalna niż w lotnisku. Dobrym sposobem jest też kupno waluty w kraju.
Utwórz fundusz oszczędnościowy na wakacje
Kiedy już wiesz, ile chcesz wydać, stwórz plan oszczędnościowy na swoje wakacje. Otworzenie osobnego konta będzie świetnym pomysłem.
Przyglądając się poprzednim wakacjom, na których przekroczyłeś budżet, i patrząc w przyszłość na następną podróż, odłóż pieniądze, które pomogą ci się trochę rozpieszczać bez stresu i wyrzutów sumienia. Korzystanie z osobnego konta oszczędnościowego i takiego, które oferuje wyższe oprocentowanie, może oznaczać większe oszczędności bez konieczności odkładania tak dużej kwoty.
Używaj gotówki
Innym sposobem uniknięcia przesadnego wydawania pieniędzy na wakacjach jest korzystanie z gotówki. Wyciągnij określoną kwotę każdego dnia, aby pokryć zaplanowane wydatki. Uzależnienie od kart kredytowych, często ze względu na wygodę, jaką oferują podczas podróży, może prowadzić do nadmiernych wydatków.
W końcu fizycznie nie czujemy pustej kieszeni, a tymczasem z konta wyparowują nam pieniądze…
Utwórz osobne konto na wydatki
Jeśli używanie gotówki nie jest dla ciebie dobrym rozwiązaniem, znajdź inne sposoby na ograniczenie wydatków podczas wakacji. Na przykład załóż specjalne konto na wakacje: gdy już wydasz wszystkie pieniądze z tego konta, osiągnąłeś swój limit.
Skorzystaj z kart lojalnościowych dla podróżnych
Możesz również ograniczyć wydatki na wakacje, korzystając z karty kredytowej z dobrymi nagrodami za podróże. W ten sposób możesz zdobyć więcej punktów za swoje wydatki i wykorzystać je na opłacenie hoteli, lotów i innych wydatków.
Szukaj solidnej karty lojalnościowej dla podróżnych, która oferuje więcej mil lub punktów za rodzaj zakupów, które najczęściej robisz, aby móc je wykorzystać na oszczędności w przyszłych podróżach i uniknąć zadłużenia się na kolejnych wakacjach