Czy to będzie najbardziej kontrowersyjny film roku? Nie spodoba się szczególnie góralom
Czy to będzie najbardziej kontrowersyjny polski film roku? Górali na pewno nie pozostawi obojętnych, bo to głównie o nich będzie historia. I nie jest to historia chwalebna. “Biała odwaga” trafi do kin 8 marca, ale są już tacy, którzy ów obraz widzieli.
Najnowszy film Marcina Koszałki zatytułowany „Biała odwaga” porusza burzliwą historię regionu zamieszkałego przez podhalańskich górali w czasie II wojny światowej. Głównymi bohaterami jest dwóch braci zakochanych w tej samej dziewczynie, którzy w momencie największej próby stają po przeciwnych stronach barykady.
- Obejrzałem "Białą odwagę" Marcina Koszałki ze scenariuszem reżysera i Łukasza M. Maciejewskiego. I jestem tym filmem zachwycony. Wcale nie dlatego, że pokazuje ciemną kartę Podtatrza, choć jest to nam dzisiaj bardzo potrzebne - pisze w swoich mediach społecznościowych dziennikarz filmowy Artur Zaborski.
Jak dodaje, sam jest z Podhala, lecz w szkołach nigdy nie słyszał o Goralenvolk. - Ani w podstawówce, ani na żadnym innym etapie edukacji moi nauczyciele (nie tylko historycy) nawet nie zająknęli się na temat Goralenvolk, czyli idei osobności narodu góralskiego, która doprowadziła do współpracy wielu mieszkańców Podhala z nazistami - dodaje.
O czym jest “Biała odwaga”?
W końcu lat trzydziestych na Podhalu Jędrek Zawrat, utalentowany taternik i potomek znakomitego góralskiego rodu, prowadzi życie na krawędzi. Podczas wspinaczki wybiera najtrudniejsze trasy, a w miłości jest gotów poświęcić wszystko. Jego serce należy do pięknej Bronki. Niestety, z powodu decyzji rodzinnej, dłoń dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi.
Dumny Jędrek opuszcza rodzinne strony, pragnąc znaleźć zapomnienie wśród krakowskiej bohemy. W trakcie swojej wędrówki spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, zgodnie z którą górale mają swoje korzenie w starogermańskim plemieniu Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy proponują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat, wspierany przez szereg wybitnych rodów, stanowczo odrzuca tę propozycję.
Jednak Jędrek, przekonany przez Wolframa, że współpraca może przynieść odzyskanie ukochanej i ocalenie społeczności przed wojenną zagładą, decyduje się na współpracę. Bracia, uwikłani w historię i stawiani przed najtrudniejszymi wyborami, będą musieli zmierzyć się ze wspólną miłością do tej samej kobiety. Staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale także o przyszłości całego regionu.
Kim są twórcy “Białej odwagi?”
Ekipie filmu udało się zrealizować zapierające dech w piersiach ujęcia tatrzańskich krajobrazów, zbudować imponującą scenografię, a przede wszystkim oddać realia epoki oraz autentyzm surowego góralskiego życia. – Przez wieki kolejni władcy próbowali wykorzystać piękno góralskiego folkloru do własnych celów. Polacy widzieli w góralach idealnych katolickich patriotów. Naziści z kolei, dawno zaginione niemieckie plemię. Górale opierali się jednak każdej ideologicznej kolonizacji. „Biała odwaga” to dowód mojego szacunku do mniejszościowej grupy polskich górali, którzy od wieków żyją na Podhalu – mówi reżyser i jednocześnie autor zdjęć Marcin Koszałka.
„Biała odwaga” została wyprodukowana przez Agatę Szymańską i Magdalenę Kamińską z Balapolis w koprodukcji z Monolith Films (odpowiedzialny także za dystrybucję), Hollman Emea Limited oraz Krakowskim Biurem Festiwalowych. Współautorem scenariusza, wraz z reżyserem jest Łukasz M. Maciejewski. W filmie występują Filip Pławiak, Jakub Gierszał, Sandra Drzymalska, Julian Świeżewski, Adam Woronowicz, Andrzej Konopka i Wiktoria Gorodecka.