Co się stanie, jeśli codziennie będę jeść owsiankę?

Mówiąc krótko, wzrośnie ci poziom cukru we krwi. Bo choć owsianka to bardzo zdrowe śniadanie, trzeba wiedzieć, że to po prostu skrobia, a skrobia szybko zamieniana jest w glukozę. Ale wystarczą trobne modyfikacje, by owsianka pozostała zdrowa.
Owsianka jest jednym z najzdrowszych pomysłów na śniadanie. Bogata w błonnik pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi. Ale owsianka to też w stu procentach skrobia, a skrobia podczas trawienia przekształcana jest w glukozę.
Słodkie śniadanie z owsianki ma dostarczyć nam energii na poranek, nie jest to jednak najlepszy sposób. Skok glukozy, który wywołuje, negatywnie wpływa na zdolność organizmu do efektywnego wytwarzania energii, powodując uczucie zmęczenia i wywołując wiele innych skutków ubocznych. Zanim jednak zrezygnujesz z codziennej porcji owsianki, przeczytaj kilka poniższych wskazówek ekspertów, które pomogą ją zmodyfikować, aby była jak najzdrowsza.
Czy więc dobrze codziennie jeść owsiankę?
Jeśli codziennie spożywasz dobrze przygotowaną owsiankę, bez cukru i innych niezdrowych dodatków, nie ma się co martwić. Takie śniadanie to wysokie spożycie błonnika, obniżenie poziomu cholesterolu, uczucie sytości i regulacja poziomu cukru we krwi. Z kolei owsianka z wysokokalorycznymi dodatkami, takimi jak miód, suszone owoce, czekolada czy cukier, może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
Zaletą owsianki jest duża zawartość rozpuszczalnego błonnika, czyli beta-glukanu. Ten rodzaj błonnika przyjmuje w jelitach postać żelu, co jest korzystne, ponieważ może zwiększyć ilość korzystnych bakterii w przewodzie pokarmowym, poprawiając zdrowie jelit. Dodatkowo, substancja ta z beta-glukanu, przypominająca gęsty żel, może opóźnić opróżnianie żołądka i wchłanianie glukozy do krwi, co sprawia, że dłużej czujemy się najedzenii. Dlatego owsianka może być rozsądnym wyborem na śniadanie, pomagając w równoważeniu poziomu cukru we krwi, a nawet być zalecanym pokarmem dla osób z cukrzycą.

Płatki owsiane są źródłem węglowodanów złożonych, więc jeśli celem jest zwiększenie spożycia białka, owsianka nie jest najlepszym wyborem na śniadanie. Lepszymi źródłami białka będą mięso, ryby, proszek białkowy, rośliny strączkowe lub nabiał. Dietetycy zalecają dodanie do owsianki białka jaja. Nie zmieni smaku, ale dostarczy białka, które zapobiegnie gwałtownym skokom glukozy. Warto dodać także orzechy, migdały lub niesłodzone i niesolone masło orzechowe. Dodanie zdrowego tłuszczu również pomaga w zapobieganiu gwałtownym skokom glukozy.
Przepis na idealną owsiankę, która nie wpływa na poziom cukru we krwi
Jakie dodatki rekomendują specjaliści? Dodaj jogurt grecki ze względu na zawartość zdrowego tłuszczu i białka, a następnie wmieszaj trochę masła orzechowego, nasion chia, nasion konopi, siemienia lnianego, mielonych migdałów i/lub pokruszonych orzechów, które również zawierają zdrowe tłuszcze, białka i dużo błonnika. Warto też dodać kakao lub odrobinę mielonego cynamonu - tradycyjnego środka zaradczego i przyprawy, która nada jej aromatu, wzbogaci o antyoksydanty i pomoże w regulacji poziomu cukru we krwi
Wybieraj mleko krowie, pełnotłusty jogurt lub mleko migdałowe, które nie zawiera soi ani dodanego cukru. Jeśli to możliwe, unikaj miodu, cukru, daktyli i syropu klonowego.