5 domowych odgłosów, których przenigdy nie powinieneś ignorować
Jeśli usłyszysz takie dźwięki w domu, to wiedz, że coś się dzieje, że samo nie przejdzie i że może być tylko gorzej. Te kapania i buczenia mogą być znakami potencjalnych zagrożeń i sytuacji awaryjnych. Twój dom czasem chce ci coś ważnego powiedzieć - radzimy tego nie ignorować.
Czasem nawet najbardziej nowoczesny i drogi budynek czy lokal mieszkalny wymaga naprawy i remontu. Bywa, że wiemy to od razu, a czasem trzeba mocno się wsłuchać, co nasz dom chce powiedzieć. Coś długo szumi, trzaska albo skrzypi i brzęczy, jednak są pewne dźwięki, na które musisz natychmiast zareagować.
Ważne jest, aby odróżnić dźwięki, które są po prostu irytujące, ale da sie z nimi żyć - przynajmniej czas jakiś - od tych, których nie powinieneś ignorować. Oto, co eksperci ds. domu uważają za dźwięki będące potencjalnymi awariami.
Dźwięk płynącej wody
Zdarzyło ci się kiedyś obudzić w środku nocy w mieszkaniu zalewanym przez wodę? Niestety, bywają takie sytuacje. Zalanie mieszkania są zwykle niespodziewane, mogą nas sporo kosztować, czasu, energii i pieniędzy. Z drugiej strony dość łatwo temu zapobiec. Warto od czasu do czasu sprawdzić stan wężyków doprowadzających wodę do umywalek czy zlewów. I nigdy, przenigdy nie ignorować dźwięku płynącej wody. A Jeśli usłyszysz taki odgłos, może to oznaczać, że woda przemieszcza się w rurach, co sygnalizuje wyciek. Trzeba szybko sprawdzić kuchnię, toaletę czy łazienkę - czy nie doszło gdzieś do wycieku lub awarii. W przypadku ulewy, kontroluj dach, ściany i okolice okien - tam też czasem przecieka.
Brzęczenie w żarówkach i oświetleniu
Nie, w tych urządzeniach nic nie powinno brzęczeć. Gdy czytasz książkę z nocną lampką za głową, tej błogiej ciszy nic nie powinno zakłócać, a już na pewno nie hałasująca żarówka. Jeśli usłyszysz jakiekolwiek dźwięki dochodzące z gniazdek lub przełączników, powinieneś zadzwonić po elektryka. Nie wszystkie dźwięki oznaczają awarię, ale elektryczności nie wolno lekceważyć.
Niektóre problemy z elektryką mogą być łatwe do naprawienia. Dźwięki brzęczenia świateł mogą oznaczać, że moc żarówki jest nieprawidłowa, ale może to również być oznaka poważniejszego problemu elektrycznego, który wymaga profesjonalnej pomocy. Dlatego specjaliści sugerują także wezwanie elektryka. Zleć sprawdzenie sieci także, gdy wybija korki, aby zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości. Jeśli chodzi o elektrykę, zawsze lepiej działać z wyprzedzeniem niż potem żałować.
I jeszcze jedno. Przy urządzeniach elektrycznych zapach może być lepszym wskaźnikiem poważnego problemu niż dźwięk. Zapach palenia lub topienia może oznaczać przegrzewanie i trwałe uszkodzenie urządzenia lub gniazdka. Grozi to pożarem.
Świsty i syczenie w okolicach urządzeń gazowych
Jeśli usłyszysz dźwięk świstu w kuchni, gdzie używasz urządzeń na gaz, może to wskazywać na poważne zagrożenie, które w efekcie może doprowadzić do wybuchu czy pożaru. Zaleca się natychmiastowe opuszczenie domu. Nie wolno dotykać żadnych urządzeń elektrycznych, przełączników czy włączników światła. Gwałtowny wyciek gazu można usłyszeć, mniejszy nie będzie już tak hałasował, za to możesz wyczuć zapach gazu. W takiej sytuacji zawsze trzeba otworzyć okna, by nie doszło do niebezpiecznego stężenia gazu.
Kapanie z kranu
Są tacy, którym kapanie z kranu zupełnie nie przeszkadza. Ba, woda może sobie kapać miesiącami, a świadek tego długotrwałego zdarzenia potrafi stworzyć z tego całkiem niezłą historię literacką. Kapiący kran może nie wymaga natychmiastowej reakcji - chyba że ktoś reaguje nerwowo na ten dźwięk - ale na pewno z czasem więcej zapłacisz za naprawę. Woda to największy niszczyciel i powoli drąży skałę. Przecieki mogą być spowodowane uszkodzeniem wkładki lub uszczelki kranu, która kontroluje przepływ wody. Możesz to zignorować, ale wkrótce przeciek zamieni się w strumień. A strumień zamieni się w rzekę…I zamiast wymienić tylko uszczelkę, trzeba będzie kupić całą baterię.
Bulgot z wnętrza toalety
Ileż razy to widzieliśmy? Ona i on, wchodzą do mieszkania. Z namiętnym pocałunkiem. - Zaraz coś będzie się działo - myślisz. On mówi, że skoczy tylko w jedno miejsce… A tam, wiadomo, dochodzi do tragedii, wszystko wylewa się obrzydliwą breją, czar pryska… Chcesz uniknąć takich atrakcji?
Jeśli spuszczasz wodę w toalecie i słyszysz bulgotanie, może to oznaczać, że robi się zator, a woda może przepłynąć, ale się z tym męczy. Jeszcze może przepłynąć, ale w końcu wszystko wybuchnie i uwierz, nie będzie to miły i pachnący widok. Nie zaniedbuj więc dźwięku bulgotania, nawet jeśli nadal możesz spuszczać wodę. Eksperci zalecają, abyś zadzwonił do hydraulika, aby przynajmniej wiedzieć, z czym masz do czynienia i ocenić, jak poważny jest problem.