Ursula von der Leyen
Polityczna Droga Ursuli von der Leyen od Niemieckiego Bundestagu do Przewodniczącej Komisji Europejskiej
Kim jest Ursula von der Leyen?
Ursula Gertrud von der Leyen, znana jako niemiecka polityk i lekarka, zyskała rozpoznawalność jako postać aktywnie działająca w Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) oraz jako posłanka do Bundestagu. Jej droga polityczna obejmowała szereg kluczowych stanowisk, począwszy od roli ministra ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży w latach 2005–2009, przez ministerstwo pracy i spraw społecznych oraz obrony, aż po mianowanie jej na przewodniczącą Komisji Europejskiej w 2019 roku.
Ile lat ma Ursula von der Leyen?
Ursula von der Leyen ma obecnie 65 lat. Urodziła się 8 października 1958 roku w Brukseli.
Edukacja i kariera Ursuli von der Leyen
Von der Leyen rozpoczęła swoją edukację w dziedzinie ekonomii na renomowanych uniwersytetach, takich jak Uniwersytet w Getyndze, Westfalski Uniwersytet Wilhelma w Münsterze oraz London School of Economics. Jednak to studia medyczne na Medizinische Hochschule Hannover dały początek jej karierze zawodowej.
Po uzyskaniu dyplomu w 1987 roku, kontynuowała pracę jako lekarz w klinice ginekologii MHH, zanim przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie wspólnie z mężem, profesorem Heiko von der Leyen, spędziła cztery lata w Stanford w Kalifornii.
Działalność Polityczna przewodniczącej Komisji Europejskiej
Po powrocie do Niemiec, von der Leyen zaangażowała się w politykę, wstępując do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej w 1990 roku.
Jej kariera polityczna nabrała tempa, obejmując stanowiska radnej, posłanki do landtagu Dolnej Saksonii oraz ministra spraw społecznych w rządzie tego kraju związkowego.
Później, w ramach rządów Angeli Merkel, zajmowała kluczowe stanowiska ministerialne, m.in. minister ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży, minister pracy i spraw społecznych, oraz minister obrony.
Jakie są osiągnięcia przewodniczącej Komisji Europejskiej
Jej największym osiągnięciem było mianowanie na przewodniczącą Komisji Europejskiej w 2019 roku. Po akceptacji jej kandydatury przez przywódców państw Unii Europejskiej, von der Leyen podjęła się kierowania jednym z najważniejszych organów Unii Europejskiej.
Jej wybór na to stanowisko nie był jedynie historyczny z powodu bycia pierwszą kobietą na tym stanowisku, ale również symboliczny w kontekście przyszłości integracji europejskiej i zarządzania jej wspólnymi sprawami.
Życie prywatne i odznaczenia Ursuli von der Leyen
Poza sferą polityki, von der Leyen jest matką siedmiorga dzieci i żoną profesora Heiko von der Leyen. Jej życie prywatne jest równie bogate jak kariera zawodowa.
Otrzymała liczne odznaczenia i wyróżnienia, w tym Krzyż Wielki Orderu „Za Zasługi dla Litwy” i Order Księcia Jarosława Mądrego I klasy.
Kontrowersje
Nie brakowało również kontrowersji w jej karierze, m.in. zarzuty o plagiat dotyczące jej pracy doktorskiej w 2015 roku. Mimo to, von der Leyen kontynuowała swoją drogę polityczną, zdobywając zaufanie i uznanie na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
Biografia polityczna Ursuli von der Leyen
- 2019 r. – do teraz: Przewodniczący Komisji Europejskiej
- 2013-2019: Federalny minister obrony, Niemcy
- 2009-2013: Federalny minister pracy i spraw społecznych
- 2009-2019: Członek niemieckiego Bundestagu
- 2005-2009: Federalny minister ds. rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży
- 2003-2005: Minister spraw społecznych, kobiet, spraw rodzinnych i zdrowia w Dolnej Saksonii, Niemcy
- 2003-2005: Członek CDU w Zgromadzeniu Państwowym Dolnej Saksonii
- Od 1990 r.: Członek CDU
- 1998-2002: Członek kadry akademickiej, Katedra Epidemiologii, Medycyny Społecznej i Systemu Zdrowia w Hanowerze Medical School (Medizinische Hochschule)
Rola w Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen
Rola Ursuli von der Leyen w Komisji Europejskiej polega na przewodniczeniu instytucji oraz zarządzaniu organizacją.
Decyduje ona o przydziale zadań poszczególnym komisarzom oraz ustala program polityczny Komisji.
Dodatkowo, jako przewodnicząca, reprezentuje Komisję na różnych międzynarodowych forum, takich jak posiedzenia Rady Europejskiej czy szczyty G-7 i G20.
Von der Leyen została mianowana przez przywódców krajowych i wybrana przez Parlament Europejski - po przedstawieniu wytycznych politycznych, które służyły jako podstawa do dyskusji z grupami politycznymi parlamentu oraz opracowania strategicznego programu dla UE na lata 2019–2024.
Jakie są cele Ursuli von der Leyen?
Główne cele i ambicje Europy są zbieżne z polityką przewodniczącej Komisji Europejskiej, zachęcamy was do zapoznania się z celami KE i polityki przewodniczącej. Warto poznać kierunek zmian gospodarczych i społecznych w Europie, a co za tym idzie w Polsce:
- Europejski Zielony Ład - szczegóły programu na stronach Komisji Europejskiej
- gospodarka, która działa na rzecz ludzi - szczegóły programu na stronach Komisji Europejskiej
- Europa na miarę ery cyfrowej - szczegóły programu na stronach Komisji Europejskiej
- silniejsza Europa na świecie - szczegóły programu na stronach Komisji Europejskiej
- nowy nacisk na europejską demokrację - szczegóły programu na stronach Komisji Europejskiej
- promowanie naszego europejskiego stylu życia - szczegóły programu na stronach Komisji Europejskiej
Ursula von der Leyen a ostatnia sprawa Polski - KPO (Krajowy Plan Odbudowy)
W piątek (23-02-2024r.) przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, spotkała się w Warszawie z Donaldem Tuskiem. Towarzyszył jej szef belgijskiego rządu, Alexander De Croo. Polski premier wcześniej zasugerował, że zostanie ogłoszone odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Źródło: Komisja Europejska