Sztuczna inteligencja - duże modele językowe nie zmierzają w kierunku zrozumienia na poziomie człowieka

Chipy dla sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja angażuje obecnie bardzo duże zasoby obliczeniowe w centrach danych / Źródło Unsplash

Wraz z pojawieniem się nowego typu systemów komputerowych, znanych jako Language Learning Machines (LLM), świat ludzkiej nauki i technologii stanął w obliczu nowych wyzwań i możliwości. Systemy maszynowego uczenia się wykazały zdumiewające zdolności, takie jak komponowanie tekstów w stylu różnych autorów, rozwiązywanie zagadek oraz rozumowanie kontekstowe.

Debata nad wpływem modeli językowych - sztucznej i ich możliwościami jest żywa, wywołując histerię wśród niektórych ekspertów (wywiad z profesorem Andrzejem Draganem na YouTube), którzy obawiają się, że maszyny te mogą prowadzić do wzrostu bezrobocia i zniszczenia cywilizacji.

Czy sztuczna inteligencja rozumie świat?

Mimo to, istnieją głosy twierdzące, że obawy te są przesadzone. Sednem dyskusji na ten temat jest pytanie, czy LLM-y faktycznie rozumieją świat, czy jedynie wydają się to robić?

Najpopularniejszy model językowy LLM, ChatGPT jest obecnie najczęściej używanym ogólnodostępnym narzędziem w Internecie / Źródło: zdjęcie Mojahid Mottakin, Unsplash
Najpopularniejszy model językowy LLM, ChatGPT jest obecnie najczęściej używanym ogólnodostępnym narzędziem w Internecie / Źródło: zdjęcie Mojahid Mottakin, Unsplash

Badania sugerują, że chociaż LLM mogą zdobywać wiedzę i wykazywać się pewnymi zdolnościami, wręcz cechami osobowości, ich zdolność do adaptacji do nowych sytuacji jest ograniczona w porównaniu z ludźmi.

Jak zatem rozumie sztuczna inteligencja?

Zrozumienie maszynowe może różnić się od ludzkiego, a sposób, w jaki uczą się maszyny, może wymagać rewizji klasycznych strategii uczenia się.

Pomimo tych wyzwań, potencjał dalszego rozwoju technologii jest ogromny, co rodzi pytania dotyczące przyszłości sztucznej inteligencji i jej miejsca w naszym społeczeństwie. Należy zadać pytanie: "Dlaczego duże modele językowe nie zmierzają w kierunku zrozumienia na poziomie ludzkim?"

Moc obliczeniowa i procesory dla sztucznej inteligencji jest obecnie najbardziej pożądaną technologią, widać to w wyścigu Chiny - USA / Źródło: zdjęcie Usplash
Moc obliczeniowa i procesory dla sztucznej inteligencji jest obecnie najbardziej pożądaną technologią, widać to w wyścigu Chiny - USA / Źródło: zdjęcie Usplash

Generatywna sztuczna inteligencja, pomimo swoich imponujących osiągnięć, napotyka wyzwania w stosowaniu nabytych umiejętności w nowych sytuacjach. Choć sieci neuronowe głębokiego uczenia (en. deep learning) zbliżyły komputery do ludzkich zdolności w rozpoznawaniu obrazów i przekształcaniu mowy na tekst, nadal istnieją ograniczenia. Te inteligentne komputery są podatne na oszustwa i wymagają szerokiego przeszkolenia w danej dziedzinie, co sprawia, że trudno jest im dostosować się do zróżnicowanych zadań.

Mimo postępów w specjalistycznych dziedzinach, takich jak rozpoznawanie obrazów, generatywna sztuczna inteligencja nadal nie dorównuje ludzkiej zdolności do elastycznego stosowania wiedzy w różnych kontekstach.

Co to jest deep learning?

Deep Learning (w języku polskim: głębokie uczenie maszynowe) to rodzaj sztucznej inteligencji, który modeluje wysokopoziomowe abstrakcje w danych poprzez używanie wielowarstwowych sieci neuronowych.

Głębokie uczenie się jest często stosowane do rozpoznawania wzorców w danych, takich jak obrazy, dźwięki czy teksty, i wykorzystywane w różnych zastosowaniach, takich jak rozpoznawanie mowy, przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie obrazów, przetwarzanie sygnałów i wiele innych.

W głębokim uczeniu maszynowym, dane wejściowe są przekazywane przez kilka warstw algorytmów, które wyodrębniają coraz bardziej abstrakcyjne cechy z danych.

Na przykład, w przypadku obrazów, pierwsza warstwa może wykrywać proste kształty, takie jak krawędzie, podczas gdy kolejne warstwy mogą wykrywać bardziej złożone cechy, takie jak kształty i tekstury. W ten sposób model staje się zdolny do nauki bardziej złożonych reprezentacji danych i dokonywania bardziej zaawansowanych predykcji lub klasyfikacji.

Głębokie uczenie się wykorzystuje zazwyczaj dużą ilość danych treningowych oraz potężne zasoby obliczeniowe, co umożliwia modelom uczenie się złożonych wzorców i tworzenie coraz bardziej skutecznych predykcji.

Jest to jedna z najważniejszych technik wykorzystywanych w dzisiejszych systemach sztucznej inteligencji i przyczyniła się do znacznego postępu w wielu dziedzinach, takich jak przetwarzanie języka naturalnego, rozpoznawanie obrazów czy dla samochodów autonomicznych.

Jakie są najnowsze wcielenia sztucznej inteligencji?

Poniższy materiał powstał na podstawie artykułu Toma Siegfrieda opublikowanego w ScienceNews.

Co potrafi obecnie sztuczna inteligencja, jakie są jej możliwości - wcielenia... / Źródło: Julien Tromeur, Unsplash
Co potrafi obecnie sztuczna inteligencja, jakie są jej możliwości - wcielenia... / Źródło: Julien Tromeur, Unsplash

Wypowiedź specjalisty od programowania Melanie Mitchell, ekspertki ds. sztucznej inteligencji w Instytucie Santa Fe w Nowym Meksyku:

„Wkroczyliśmy w nową erę sztucznej inteligencji” – „Wyszliśmy poza rewolucję głębokiego uczenia się z 2010 roku i wkroczyliśmy w erę generatywnej sztucznej inteligencji z lat 2020”.

Generacyjne systemy sztucznej inteligencji mogą wytwarzać rzeczy, które od dawna wydawały się bezpieczne dla ludzkich zdolności twórczych i kreatywności.

Systemy sztucznej inteligencji odpowiadają na pytania z umiejętnościami językowymi i ludzką wiedzą, potrafią pisać artykuły, wiersze i wydawać opinie prawne. SI potrafi tworzyć grafiki o jakości realistycznych zdjęć, a nawet tworzyć filmy wideo na temat wszelkiego rodzaju rzeczy, które opisujemy tekstowo.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który publikowaliśmy kilka dni temu: Sora zszokowała świat twórców. Jedno zdanie i film gotowy

Wiele z tych umiejętności sztucnzej inteligencji wynika z rozwoju modeli językowych, takich jak ChatGPT. Modele takie są bardzo duże i szkolą się na ogromnych ilościach danych. Wszystkim, co znajduje się w Internecie, łącznie z cyfrowymi kopiami książek! Taki duży model językowy może również odnosić się do ogromnej liczby danych, których można się „nauczyć” podczas czytania – nie tylko słów, ale także semantyki, symboli, wzorców, wyrażeń czy równań matematycznych.

Identyfikując wzorce łączenia elementów językowych, LLM-y przewidują, kolejność słów, tworzą zdania.

Jak działa LLM?

Zasadniczo LLM oblicza prawdopodobieństwo, jakie słowo powinno nastąpić po innym.

Modele (LLM) wykazują się zadziwiającymi zdolnościami, jak komponowanie tekstów - w różnym stylu, nawet charakterystycznym dla dowolnego autora. Modele językowe rozwiązują też zagadki z kontekstu treści!

Pojawienie się LLM wywołało masową histerię na świecie, ludzie obawiają się, żę mogą zwiększyć bezrobocie, zniszczyć cywilizację. Liczni eksperci twierdzą jednak, że takie obawy są, przynajmniej na razie, przesadzone.

Co sugerują badacze na temat sztucznej inteligencji?

Niektórzy badacze sugerują, że LLM potrafią myśleć i rozumować podobnie jak ludzie, ale inni są sceptyczni. W swoich artykułach, Mitchell i Lewis, przeprowadzili badania, które pokazują, że LLM wciąż mają trudności z dostosowaniem się do nowych sytuacji i nie radzą sobie z zadaniami, których wcześniej nie spotkały podczas nauki.

Zdaniem Mitchell, prawdziwe zrozumienie świata opiera się na pojęciach i zdolności do wnioskowania oraz przewidywania. Sztuczna inteligencja może kiedyś osiągnąć podobny poziom zrozumienia, ale może to być inny rodzaj inteligencji niż ludzka.

Kadra inżynierska/programistyczna, specjaliści i naukowcy nieustannie rozwijają obecne modele sztucznej inteligencji / Źródło zdjęcie Unsplash
Kadra inżynierska/programistyczna, specjaliści i naukowcy nieustannie rozwijają obecne modele sztucznej inteligencji / Źródło zdjęcie Unsplash

Autorzy takich publikacji zauważają również, że proces uczenia się sztucznej inteligencji jest odwrotny do procesu uczenia się ludzkiego, co sugeruje, że strategie zdobywania wiedzy mogą być inne dla maszyn i ludzi.

Czy w związku z tym mamy okazję oglądać na własne oczy powstanie nowego gatunku? Żyjącego we własnym świecie?

Specjaliści nie zaprzeczają, że ​​sztuczna inteligencja może pewnego dnia osiągnąć podobny poziom inteligentnego zrozumienia. Jednak zrozumienie maszynowe może okazać się różne od zrozumienia ludzkiego. Nikt obecnie nie wie, jaki rodzaj technologii mógłby osiągnąć takie zrozumienie i jaka mogłaby być jego natura.

Jeśli okaże się, że choć trochę sztuczna inteligencja przypomina ludzkie zrozumienie, prawdopodobnie nie będzie opierać się na modelach LLM.

Modele LLM uczą się w odwrotnym kierunku niż ludzie. LLM-y rozpoczynają naukę języka i próbują abstrakcyjnych pojęć. Ludzkie dzieci najpierw uczą się pojęć, a dopiero później nabywają zdolności językowych, aby je opisać. Innymi słowy, być może czytanie Internetu może nie być właściwą strategią zdobywania inteligencji, tej sztucznej lub innej.

Zapraszamy was do dyskusji na naszym profilu facebook pod postem lub na platformie X Jesteśmy ciekawi co myślicie na ten temat, jakie są wasze obawy, czy waszym zadaniem powinniśmy wprowadzać regulacje prawne dla tego typu narzędzi?

Autor tekstu
Wizualizacja liczby pi, Źródło flerlagetwins.com, Ken Flerlage Opublikowano 14 marzec 2024 r. Jakub Wącław Międzynarodowy dzień liczby pi (π), poznaj historię i sekret tej niezwykłej liczby14 marca każdego roku, na całym świecie,  szczególnie w kręgach matematycznych, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Ta wyjątkowa...Pierwszy dzień wiosny 2024 / fot. Daiga Ellaby / Źródło: Unsplash Opublikowano 14 marzec 2024 r. Martyna Hetmańczyk Pierwszy dzień wiosny 2024. Kiedy wypada i jak obchodzić?W Polsce, pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada na 20 marca. Tego dnia nastąpi równonoc wiosenna, czyli moment, gdy Słońce przechodzi...Kiedy wypadają wagary w 2024 roku, Czy warto wagarować? /Źródło: zdjęcie Agnieszka Boeske, Unsplash Opublikowano 14 marzec 2024 r. Jakub Wącław Kiedy wypada dzień wagarowicza w 2024 roku?W roku 2024 Dzień Wagarowicza przypada na 21 marca, przypadający w czwartek. Do tego ulubionego święta uczniów pozostało już niewiele dni.
Więcej w kategorii Trendy

Serwis livin-style.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może lepiej działać. Dowiedz się więcej o polityce prywatności w naszym serwisie.

Niniejsza polityka prywatności Serwisu Internetowego ma charakter informacyjny, co oznacza, że nie jest ona źródłem obowiązków dla Usługobiorców Serwisu Internetowego.

Polityka prywatności zawiera przede wszystkim zasady dotyczące przetwarzania danych osobowych przez Administratora w Serwisie Internetowym oraz prawa osób, których dane dotyczą, a także informacje w zakresie stosowania w Serwisie Internetowym plików cookies oraz narzędzi analitycznych.

Akceptacja spowoduje włączenie niezbędnych ciasteczek do działania serwisy, w tym analitycznych. Wyłączając wszystkie pliki cookie może powodować wyłącznie niektórych funkcji serwisu.

Wyłącz wszystkie pliki cookie w serwisie
Akceptuje
Wyłącz