Pijesz codziennie napoje gazowane? Zobacz, co dzieje się z twoim ciałem

Dowiedz się, jak codzienne picie napojów gazowanych wpływa na zdrowie. Tak w krótkim jak i w długim okresie.
Napoje gazowane lubią prawie wszyscy i spora część z nas pija je codziennie. Bo Kto nie lubi grzechotu kostek lodu, gdy wrzucasz je do szklanki… mrowienie w gardle po pierwszym łyku... szumu bąbelek. Pewnie oczyma wyobraźni widzisz to przed sobą. Każdy kij ma jednak dwa końce: chwila szczęścia i… no właśnie, jak picie napojów z bąbelkami wpływa na twoje zdrowie? Warto to rozważyć, prawda?
Jak codzienne picie napojów gazowanych wpływa na zdrowie w krótkim terminie?
Zanim zajmiemy się tym, w jaki sposób napój gazowany wpływa na organizm, warto dowiedzieć się, z czego się składa. Niemal wszystkie napoje gazowane są produkowane z wody, dwutlenku węgla, słodzika (zwykle cukru, syropu glukozowo-fruktozowego lub słodzika sztucznego), zakwaszacze (które nadają napojom smak i przedłużają termin przydatności do spożycia) oraz naturalnych aromatów. Niektóre rodzaje napojów gazowanych — w tym Pepsi, Coca-Cola Classic, Coke Zero, Diet Coke — zawierają kofeinę.
Średnio jedna puszka lub butelka zwykłego napoju gazowanego zawiera 155 kalorii, 38 gram węglowodanów, 37 gram cukru i 34 miligramy kofeiny. Dietetycy i lekarze zalecają ograniczenie spożycia cukru do 25 gramów dziennie dla kobiet i 36 gramów dziennie dla mężczyzn — mniej niż to, co znajduje się w jednej puszce napoju gazowanego. Co do kofeiny, zaleca się ograniczenie jej do 400 miligramów dziennie (ok. czterech filiżanek)
Jak to wszystko działa? Po pierwsze, zauważysz skok w energii z kofeiny i cukru. Kofeina blokuje adenozynę, która jest neuroprzekaźnikiem, powodującym uczucie zmęczenia. Jednocześnie proste węglowodany z cukru w napoju są szybko wchłaniane do krwiobiegu, co również przyczynia się do wzrostu energii. Sęk w tym, że to tylko taki krótki strzał: energia pochodząca z napoju jest krótkotrwała, a w końcu twoja energia szybko spadnie.
Napoje gazowane od razu wpływają także na układ pokarmowy. Niektóre osoby doświadczają wzdęć i gazów z powodu dwutlenku węgla i cukru. W rzeczywistości picie napojów gazowanych codziennie może zakłócić układ pokarmowy, powodując, że osoby pijące napoje gazowane codziennie regularnie odczuwają bóle brzucha, biegunkę lub zaparcia. Dzieje się tak dlatego, że cały cukier w napoju karmi „złe” bakterie w jelitach i niszczy integralność wyściółki jelitowej.
Jak codzienne picie napojów gazowanych wpływa na zdrowie w długim terminie?
W krótkim terminie napoje gazowane mogą spowodować wybuch energii (a potem jej spadek) i mogą wywołać ból brzucha. A co z długoterminowymi skutkami? Wg specjalistów, jeśli pijesz codziennie napoje gazowane, prawdopodobnie przybierzesz na wadze, a konkretnie pojawi się spora oponka na brzuchu. Zwiększa to ryzyko choroby serca, zespołu metabolicznego, cukrzycy typu 2 i raka piersi. Zostało to też powiązane z chorobą nerek, wysokim ciśnieniem krwi i wysokim poziomem cholesterolu”.
Codzienne picie napojów gazowanych może mieć szkodliwe konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza dla serca, co jest istotną informacją do zapamiętania, biorąc pod uwagę, że choroby serca są główną przyczyną zgonów i w dużej mierze można im zapobiec poprzez zdrową dietę i nawyki życia. Niektóre badania wykazały, że osoby pijące napoje gazowane, niezależnie od tego, czy są to napoje zwykłe, czy dietetyczne, mają większe ryzyko choroby serca i udaru.
Codzienne picie napojów gazowanych nie jest również korzystne dla mózgu. Wysoki poziom cukru we krwi, który może spowodować napój gazowany, prowadzi do zapalenia mózgu. Regularne picie napojów gazowanych zostało naukowo powiązane też z wyższym poziomem depresji i większym prawdopodobieństwem zachorowania na otępienie.
Czy można ominąć wszystkie te konsekwencje zdrowotne, wybierając napoje dietetyczne? Niestety, eksperci twierdzą, że napoje dietetyczne również zostały powiązane z problemami jelitowymi, sercowymi i mózgowymi. Sztuczne słodziki zawarte w tych napojach są tak samo szkodliwe jak cukier.
Jak ograniczyć spożycie napojów gazowanych?
Przekonaliśmy cię? Jeśli jeszcze nie, warto się zastanowić, po co sięgasz po napoje gazowane?. Czy chodzi o zwiększenie energii? Jeśli tak, gazowana kawa lub mrożona herbata matcha w puszce mogą być dobrym zamiennikiem. Sprawdź tylko, czy nie zawierają cukru ani sztucznych słodzików. W przeciwnym razie straci to sens.
A może chodzi o połączenie słodyczy i bąbelków? Woda gazowana z owocami może załatwić sprawę. Ogórek z miętą, jagody z pomarańczą i granaty to tylko kilka opcji do wypróbowania.
Jeśli jesteś przyzwyczajony do picia napojów gazowanych codziennie, a następnie nagle przestajesz, możesz się poczuć bardziej zmęczony. Jest i na to sposób; jedz regularnie przez cały dzień, aby utrzymać energię i włączaj przekąski między posiłkami zawierające białko i węglowodany bogate w błonnik, takie jak grecki jogurt i jagody lub masło orzechowe i banan. Ważne jest również picie dużej ilości wody. Ten nawyk może pomóc ci się czuć bardziej czujnym z większą ilością energii, unikając popołudniowych zniżek formy.
Przejście od napojów gazowanych jako codziennego napoju do napoju „czasami” nie jest łatwe, ale zmiana ta będzie korzystna dla twojego zdrowia zarówno natychmiast, jak i w przyszłości.