Kiedy będzie pełnia w 2024 roku? Przed nami Wilczy Księżyc

To już dziś! Fani wycia do księżyca będą dziś wieczór ukontentowani - przed nami pierwsza pełnia 2024 roku. I to jaka!
W czwartkowy wieczór będzie można podziwiać na niebie Pełnię Wilczego Księżyca. To pierwsza pełnia 2024 roku. Bywa ona także nazywana Twardym Księżycem, Zamarzniętym czy Zimnym Księżycem. Kulminacja zjawiska przypadnie na godzinę 18.54. Będzie to pierwsza pełnia 2024 roku.
Dlaczego Wilczy Księżyc?
Styczniowa pełnia z wilkami wprawdzie ma niewiele wspólnego - o wilkach jeszcze będzie niżej - ale, przyznacie, nazwa jest efektowna. Wymyślili ją rdzenni Amerykanie. Indianie wsłuchiwali się wieczorami w wycie wilków, wierząc, że było ono spowodowane głodem zwierząt.
Dziś wiemy, że była to kwestia komunikacji a nie głodu. Wycie pozwala wilkom zlokalizować członków stada, wzmocnić więzi społeczne, określić swoje terytorium i koordynować polowania.
Czy wilki rzeczywiście wyją do Księżyca?
W filmach, szczególnie horrorach o wilkołakach wszelakich, ładnie to wygląda. I być może stąd popularny mit, że jak tylko Księżyc wyjdzie w pełni, wilki wyją głośniej i częściej. No nie...
Wilki komunikują się za pomocą wycia, ale nie ma jednak dowodów łączących to zachowanie z fazami Księżyca. Pewne jednak jest to, że znacznie częściej można usłyszeć wycie wilka w nocy niż w ciągu dnia.
Co to jest pełnia księżyca?
To po prostu jedna z czterech faz Księżyca. Wtedy to co poniektórzy ludzie zamienią się w wilkołaki. Nikt wprawdzie nigdy ich nie widział, ale ponoć są.
Pełnia pojawia się na niebie, kiedy Księżyc, znajduje się w opozycji do Słońca, czyli dokładnie po drugiej stronie Ziemi. Podczas pełni tarcza Księżyca jest widoczna w całości, w pełni oświetlona przez światło słoneczne. Zjawisko to występuje średnio co 29,5 dnia.
Zwykle w jednym miesiącu kalendarzowym występuje jedna pełnia, choć są wyjątki. Czasami w lutym nie występuje żadna pełnia (ostatnio taka sytuacja miała miejsce w 1999 i 2018 roku). Bywa też, że w jednym miesiącu mogą wystąpić dwie pełnie. Druga pełnia nosi wtedy nazwę pełni Niebieskiego Księżyca. Zdarza się to raz na około 2,7 roku.